Zamek Malbork

Projet BeaucéantZamek Malbork : Historia, architektura, konserwacja

Auteur : Maria Lubocka-Hoffmann
Oficyna Wydawnicza Excalibur - 2002

Projet Beaucéant

Description :

Wzniesiony w cegle zamek w Malborku jest największym europejskim zamkiem na stałym lądzie i jednym z najwybitniejszych zabytków militarnej architektury średniowiecza. Zbudowany przez Zakon Krzyżacki - przez sto pięćdziesiąt lat główna rezydencja Zakonu, przez trzy stulecia jedna z kilku rezydencji polskich królów, przez dalsze sto pięćdziesiąt lat w pruskich i niemieckich rękach, w ostatnim półwieczu ponownie w polskim władaniu - zamek jest wspólnym, jakże trudnym dziedzictwem Niemców i Polaków.

Poprzez historię, literaturę i tradycję w świadomości obu narodów wykreowany do symbolu Państwa Zakonnego, zamek utożsamia to, co obie nacje uznały za "krzyżackość" i "pruskość". Jego w mit przeobrażone mury zawierają też zapis jednego z najbardziej znaczących dokonań konserwatorskich na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci w Europie. Pełna splendoru i znaczeń architektura zamku, jego fascynująca historia oraz praca pokoleń niemieckich i polskich konserwatorów w 1997 roku były podstawą do wpisania malborskiego zabytku na Listę światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

W swojej długiej historii Zakon Krzyżacki miał kilka siedzib wielkich mistrzów. Kiedy jednak mówi się o rezydencji krzyżackiej, na myśl przychodzi tylko jedna, najwspanialsza - Malbork. Ale też istota, cele i ambicje Zakonu najpełniejszy wyraz znalazły w monumentalnej prostocie brył, wyrafinowanym kunszcie dekoracji i bogactwie funkcji malborskiego zamku. Rozsiane w wielu miejscach Europy i Ziemi Świętej inne, liczne pamiątki po Zakonie, przypominają natomiast, że historia Zakonu rozgrywała się na rozległym obszarze i przez wiele stuleci.

L'auteur :

Pr. Maria Lubocka-Hoffmann

W 1970 r. ukończyła Wydział Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na tej samej uczelni, w 1988 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. W 2005 r. na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej otrzymała tytuł doktora habilitowanego.

Swoją działalność konserwatorską rozpoczynała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. W latach 1975-2002 pełniła funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Elblągu. W tym okresie opracowała autorskie programy konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast (w tym Stare Miasto w Elblągu). Organizowała ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje konserwatorskie („Odbudowa miast historycznych”, Elbląg, 1997). W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym: polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus (film „Malbork - wspólne dziedzictwo” w 1999 r. wyróżniono główną nagrodą na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie). W 2002 r. została mianowana kuratorem do spraw konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie. Od 2005 r. jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Projet Beaucéant
Templars Route European Federation

Templiers.org - Christophe Staf
All Rights Reserved

Membre de la Route du Patrimoine Templier - Templars Heritage Route